Součástí projektu stavby Radlické radiály je pouze obnova stávajícího krytu vozovek v ulicích Butovická, Stodůlecká a v okolí Tyršovy školy. Případné stavební úpravy okolí Waldorfské školy a podoba těchto úprav bude součástí takzvaných doprovodných investic k Radlické radiále. Ty jsou vedeny pod označením Stavba č. 43923 Radlická radiála – doprovodné projekty. Jedním z výchozích podkladů pro tyto doprovodné projekty byla Studie možností dopravního zklidnění oblasti Jinonic, která mimo jiné řešila i předprostor Waldorfské školy a otevřela tak diskuzi nad možnou podobou jednotlivých lokalit. Definitivní podoba těchto lokalit vzejde ze společného jednání s dotčenými orgány státní správy, městskou částí a samozřejmě i s veřejností.
Zpracovatel projektu jistě ocení a přivítá jakékoliv konstruktivní a smysluplné náměty na řešení a vybavení veřejných prostorů jak od místních obyvatel – pokud možno celé sociologické škály (dospělí, senioři, matky s malými dětmi na mateřské dovolené, rodiny s dětmi školního věku, teenageři, místní podnikatelé), tak i od ostatních uživatelů (rodiče dojíždějících školních dětí, učitelé a vychovatelé, samotné děti atd.). Domníváme se ale, že pouhá negace nebo kritika – jakkoliv dobře míněná – nemůže být pro výsledné řešení dostatečným přínosem. Co se zdá být pro někoho „zcestné“ nebo „nemyslitelné“ či „nepřijatelné“, může být pro jiného naopak žádoucí a příznivě hodnocené. Spíše, než takovéto kategorické hodnocení má smysl hledání společného průniku nebo tolerance různorodých zájmů a představ o území a jeho budoucím vzhledu a náplni.
Obavy o neprůjezdnosti a enormním dopravním zatížení starých Jinonic a Butovic nejsou zcela na místě. Dopravní modely zpracované v souvislosti s Radlickou radiálou jednoznačně potvrzují předpoklad poklesu dopravního zatížení v těchto oblastech, mimo jiné i v souvislosti s navrhovanými úpravami a opatřeními pro jejich dopravní zklidnění a regeneraci veřejného parteru.
Otázka řešení předprostoru Waldorfské školy je jedním ze stěžejních problémů v oblasti starých Butovic. V současné době je před školou chodník široký cca 3 m (z toho cca 1 m zabírají přesahující části parkujících vozidel) a dále navazuje nečleněný a neorganizovaný dopravní komunikační prostor o šíři kolem 15 m. Tento stav nelze rozhodně považovat pro předprostor školy za ideální. Právě rozsah a neorganizovanost tohoto dopravního prostoru vede k zmiňovanému zmatku a přetížení prostoru v době před zahájením vyučování, kdy sem rodiče navážejí své děti. Návrh se proto snaží zavést zde jednak dostatečně velký bezpečný předprostor bez automobilové dopravy (ona „pěší zóna“, kde je mimo jiné uvažováno i s možností umístění několika jednoduchých herních prvků), jednak jasnou organizaci a dostatek míst pro parkování rodičů – ať už se jedná o pouhé zastavení a vystoupení dětí, nebo o krátkodobé parkování, pokud například rodič doprovází dítě až do školy. Provoz před školou v exponované době před začátkem vyučování byl zpracovateli opakovaně monitorován a návrh tedy vychází z konkrétních zkušeností a poznatků, které budou v dalších fázích určitě dále prohlubovány a upřesňovány. Pěší zóna rovněž neznamená omezení přístupu policie, záchranky nebo hasičů, umožňuje přitom běžnou (ale pouze nezbytnou) dopravní obsluhu souvisejících objektů.
Více na www.radlickaradiala.info.